Beton üretiminde kullanılan kum, çakıl, kırma taş gibi malzemelerin genel adı inert malzemelerdir. Betonda toplam hacmin yaklaşık% 60-75'ini kaplayan agrega önemli bir bileşendir.

 AGREGA TEKNİK BİLGİLER

Beton üretiminde kullanılan kum, çakıl, kırma taş gibi malzemelerin genel adı inert malzemelerdir. Betonda toplam hacmin yaklaşık% 60-75'ini kaplayan agrega önemli bir bileşendir.

İnert malzemeler genellikle boyutlarına göre küçük, ince taneli (örneğin kum, kırma kumu, çakıl, kırma taş vb.) Ve büyük (örneğin çakıl, kırma taş vb.) Olarak ikiye ayrılabilir.

 

İnert malzemelerin en önemli özellikleri

 

 • Sertlik, güç ve bütünlük

 • Çürük bileşen yok (deniz kabuğu, odun kömürü vb.)

 • Basınç ve aşınmaya karşı direnç.

 • Betonun kıvamına zarar verebilecek maddeler (toz, toprak vb.)

 • Düz veya uzun taneli bileşenler içermeyin.

 • Çimento ile reaksiyona girebilecek malzemeler içermez.

 • İnert malzemeler kirlenmişse (kil, silt, toz) bu, yapışmayı olumsuz yönde etkileyecektir. İnce taneli bileşenlerin içeriğinin yanı sıra kullanılan suyun gücünü de artıracaktır.

 •  

 • Beton üretimine başlamadan önce, kullanılacak tüm inert malzemelerin kalite standartlarını karşılaması için bir dizi kontrolden, eleklerden vb. Geçmesi gerekir. Betonda kullanılacak bileşenler TS 706 EN 12620'ye uygun olmalıdır.

 •  

  Agrega Standartları Tablosu

  Sadece beton ve çimento değil, tüm inert malzemeler de standartlara uygun olarak üretilmelidir.

   

  Beton üretiminde büyük bir kısmı (% 75) kum, kırma taş, eleme gibi doğal malzemelerden oluşmaktadır. Bu beton, gerekli tüm kalite standartlarını karşılayan yüksek kaliteli bir ürün olarak kabul edilir.

  Pek çok beton üreticisi, inert malzemelerin doğrudan üretimi, yapı malzemeleri, ham maddelerin doğrudan taş ocaklarından çıkarılması için bölümler veya şirketler kurmaktadır, çünkü üretim için pazar standartlarını karşılayan kaliteli bileşenler bulmak her zaman mümkün değildir. yüksek kaliteli beton.

   

  Amaç sadece standartları karşılayan beton üretmek değil, aynı zamanda sadece çimento değil, aynı zamanda beton karışımına (katkı maddesi vb.) Eklenen diğer bileşenlerin de kontrol edilmesi için yüksek kaliteli yapı malzemelerinin paralel üretimini sağ""lamaktır. kalite süreci ve belgeleme; Türkiye'deki hazır beton üreticileri birliği, ülkedeki tüm beton üreticilerinin üretim belgelerini tutması ve böylece yaptıkları ürünü kontrol etmesi gerektiğini belirtti.

   

  İnert malzemelerin üretiminde ve kullanımında uyulması gereken standartlara ve sektördeki sorunların çözümüne dayanarak, Yapı Malzemeleri İmalatçıları Derneği ve İmalatçılar Birliği, standartların ve kalitenin karşılanmasına yönelik bir takım önlemler almıştır. ürün üretti.

   

  Çimento, inşaatta bir dizi yapı malzemesi, duvar bloğu, tuğla, blok, kül blokları vb. Yapıştırmak için kullanılan bir malzemedir.

  Çimentonun yapışma özelliğini kazanabilmesi için su gereklidir. Çimento, su ile reaksiyona girerek sertleşen bir karışımdır. Izvesna, gerekirse kil ve demir cevheri veya kum ekleyerek bir toz haline getirin. Üretim süreci 1400-1500 ° C sıcaklıktaki fırınlarda gerçekleşir. Ortaya çıkan ürüne "klinker" adı verilir.